• FİYAT ETİKETLERİNDE “YERLİ ÜRETİM” LOGOSU ZORUNLU HALE GELDİ
  • İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Yayımlandı
  • ESNAF VE SANATKARLARA KULLANDIRILAN KREDELİRDE % 50 - % 100 FAİZ İNDİRİMİ
  • 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ'NÜ YÜREKTEN KUTLUYORUM
  • ESKİ NESİL YAZAR KASALARIN HAFIZALARI DOLANA KADAR KULLANILACAK
  • GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ŞÜKRAN VE MİNNETLE ANIYORUZ
  • ESNAFLARA İNGİLİZCE VE RUSCA KURSU
  • ALESO ÜYELERİNE %10 İNDİRİM
  • ÜYELERE YABANCI DİL DESTEĞİ
  • ALESO'DAN ÜYELERİNE AKARYAKIT İNDİRİMİ
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


BAŞKAN DEMİR'DEN ESNAFA MÜJDE

Basit usule tabi esnaf ve sanatkârın 8 bin TL’ye kadar olan kazançları vergiden muaf oldu. 29 yaşını geçmeyen genç esnaf ve sanatkar 75 bin TL’ye kadar olan kazançları 3 yıl vergi dışı bırakılarak gençlere destek verildiğini söyleyen Demir, emekli olmuş çalışan esnaflardan kesilen sgdp  de kaldırıldı, dedi

 

BASİT USULE VERGİ MUAFİYETİ

 

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri DEMİR; 6663 sayılı kanun ile yapılan düzenlemeler 10 Şubat 2016 tarih 29620 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Demir,Kanunun 2 inci maddesinde yapılan düzenleme ile Basit usule tabi esnaf ve sanatkârlarımızın yıllık 8 bin TL’ye kadar olan kazançları vergi dışı bırakılmaktadır. Söz konusu uygulama 2016 yılı gelirlerine uygulanacağından 2015 yılına ait olup 2016 yılında verilen beyannamelerde bu indirim söz konusu değildir.
8 bin TL tutarındaki indirimin miktarı her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak olup, ilk defa faaliyete başlayan genç esnaf ve sanatkârların yukarıdaki 2 inci maddede yazılı vergi avantajından yararlanmaları halinde bu destekten yararlanmaları mümkün bulunmamaktadır.

 

 

EMEKLİ ÇALIŞAN ESNAFLARDAN
SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KALDIRILDI

 

08 Eylül 1999 tarihinden itibaren emekli olduğu halde çalışmaya devam eden BAG- KUR’luların emekli aylıklarından kesilmeye başlanan ve uzun süredir kaldırılması için çalıştığımız sosyal güvenlik destek primi kesintisi 23 Nisan 2015 tarihinde yapılan düzenleme ile yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürülmüş ve 10 Şubat 2016 tarihi itibariyle tamamen kaldırılmıştır. Bu tarihten itibaren emekli olduğu halde BAG-KUR kapsamında çalışmaya devam eden esnaflarımızın emekli aylıklarından kesinti yapılmayacaktır, dedi.

GENÇ ESNAF VE SANATKÂRLAR İÇİN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ

ALESO başkanı Demir; ilk defa faaliyete başlayan genç esnaf ve sanatkârların toplamda 75 bin TL’ye kadar olan kazançları 3 dönem boyunca vergi dışı bırakılmaktadır. Yapılan bu düzenlemeden faydalanmanın şartları şu şekildedir:
İlk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmiş olması Mükellefiyet tarihi itibariyle 29 yaşının doldurulmamış olması İşe başlamanın yasal süresinde bildirilmiş olması Kendi işinin başında bilfiil çalışılması
Faaliyetin adi ortaklık olarak açılması halinde ortakların her birinin bu şartları ayrı ayrı taşıması
Faaliyetin eş, çocuklar veya üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması
Mevcut bir işletmeye sonradan ortak olunmaması
Yukarıda yazılı şartları topluca taşıyanlar, söz konusu vergi avantajından yararlanabileceklerdir. Ancak, bu avantajdan yararlanılıyor olsa dahi vergi beyannamelerinin süresinde verilmesi 

TAŞINMAZ MAL SATIŞ VE KULLANIM İLANI
ALANYA MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNCE, 20.11,2018 Tarihinde saat 10:00 ile 11:00 saatlerinde 1 adet taşınmaz malın satışı, 1 adet de taşınmaz malın kullanma izni PAZARLIK usulü ihalesi yapılacaktır. önemle DUYURULUR
Detay için tıklayınız ...

İHALE - DUYURU SON
Detay için tıklayınız ...

İHALE - DUYURU
Detay için tıklayınız ...

İHALE DUYURUSU
ALANYA MAL MÜDÜRLÜĞÜ KAYYIM BÜROSU BAŞKANLIĞINCA,19.12,2017 Tarihinde saat 10:30 ile 16:00 saatleri arasında taşınır taşınmaz malların Açık teklif usulü Satışı yapılacaktır. Ayrıntı için PDF dosyasına tıklayın.
Detay için tıklayınız ...

HALI VE KİLİM YIKAMA MESLEĞİ, 3308 SAYILI KANUN KAPSAMINA ALINMIŞTIR
3308 sayılı Kanun kapsamındaki Tekstil Ürünleri ve Halı Temizleme Meslek Dalı kapsamına alınmıştır. Söz konusu Kurul Kararı Kapsamında; Halı ve Kilim Yıkama İşletmeciliği TESK Ustalık (Esnaflık) Belgelerinin 3308 sayılı kanunun 35.maddesi kapsamında değiştirilecektir. Önemle duyurulur.
Detay için tıklayınız ...

33 MESLEĞE DAHA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
33 meslekte daha belge zorunluluğu getirilerek, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 48’den 81’ e çıkmıştır
Detay için tıklayınız ...

İHALE İLANI
İlçemizde Açık İhale Usulü Taşınır ve Taşınmaz Malların Satış ilanı
Detay için tıklayınız ...

MESLEKİ YETERLİLİK BELGENİZİ ALDINIZ MI?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alan aşağıdaki mesleklere Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirdi. ilgili tebliğ 25.05.2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Detay için tıklayınız ...

GIDA İŞLETMELERİNİN KAYIT VE ONAY TARİHLERİNDE UZATMA
modernizasyon planındaki yatırımını 31/12/2014 tarihine kadar tamamlayamayan gıda işletmelerine, 15/2/2015 tarihine kadar müracaat etmiş olmaları ve İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uygun bulunması halinde yatırımlarını tamamlamaları için 01/01/2017 tarihine kadar ilave süre verilebilecektir.
Detay için tıklayınız ...

ÇALIŞANI OLANA İLK YARDIM EĞİTİMİ
6331 sayılı kanunu uyarınca, elemanı olan işverenin, acil durumlarla mücadele için işyerinin büyüklüğü ve taşıdığı özel tehlikeler, yapılan işin niteliği, çalışan sayısı ile işyerinde bulunan diğer kişileri dikkate alarak; önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda uygun donanıma sahip ve bu konularda eğitimli yeterli sayıda kişiyi görevlendirme ve her zaman hazır bulunmalarını sağlama yükümlülüğü bulunmaktadır.
Detay için tıklayınız ...

Online Ziyaretçi 2
Dün Tekil 146
Bugün Tekil 126
Toplam Tekil 156326